Tři rady k nezaplacení: Jak přežít léto a dovolenou ve finančním bezpečí

Tři rady k nezaplacení:

Většina z nás tráví letní dny mimo svůj domov, či pracoviště. Finanční život se však nezastavuje ani v tomto období, a tak se nejednou stává, že své účty platíme z prázdninových destinací, připojení na některou z dostupných Wi-Fi sítí. Nabízíme proto pár nejdůležitějších rad, jak během horkých dnů uhlídat svůj telefon, bankovní účet a osobní finance.

1. Používejte mobilní aplikaci na zabezpečeném smartphonu

Možná vás to překvapí, ale nejbezpečnějším způsobem, jak se mimo domov přihlásit do své banky, je aplikace pro mobilní telefon. Ta je například v případě mBank spárována s konkrétním zařízením (vaším telefonem) a pro hackery je velmi problematické se do ní „nabourat“. Přístup do aplikace chrání pětimístný PIN kód, který při vícenásobném nesprávném zadání aplikaci zablokuje. Navíc, telefon z ní zákazníka automaticky odhlásí po určité době nečinnosti, což znemožňuje neoprávněný přístup například při krádeži, či ztrátě telefonu.

Pro zvýšení bezpečnosti doporučujeme stáhnout si do telefonu antivirus a pravidelně aktualizovat software telefonu včetně samotné bankovní aplikace. Vždyť smartphone je dnes již v podstatě stejně komplexní jako počítač, a tak je vystaven podobným rizikům a „chorobám“.

2. Dávejte pozor, kdo vám dívá přes rameno když zapínáte telefon

V klidu dovolené často zapomínáme na ostražitost. Spousta z nás vyřizuje platby, na lavičkách na letišti nebo během cesty autobusem, či vlakem. Zcela základním pravidlem je používat zámek obrazovky telefonu. Při zadávání přihlašovacích údajů, například kódu pro odemknutí klávesnice, doporučujeme ujistit se, že opravdu nikdo nevidí, co do políček zadáváte. Pro kapesního zloděje je v opačném případě poměrně snadné vytáhnout v nestřeženém okamžiku předem vytipovaný telefon z kapsy nebo kabelky a prostřednictvím odpozorovaných údajů se do něj dostat.

Pokud by taková situace nastala, okamžitě kontaktujte svou banku a zrušte přístup přes mobilní telefon. mBank nabízí možnost toto udělat i přes internet banking, kde si zákazník jednoduše vypne přístup do banky přes spárován smartphone.

3. Buďte opatrní při připojování přes veřejné Wi-Fi sítě

Ke veřejným Wi-Fi sítím se připojujeme hlavně v zahraničí a mimo domov, jelikož šetří prostředky za přenos dat v roamingu. Při jejich používání se však nevyplatí zapomínat, že se do nich může přihlásit každý, a to i hacker snažící se získat vaše data. Pokud se do své banky přihlašujete přes webový prohlížeč, doporučujeme vždy zkontrolovat, zda jedete na zabezpečených serverech. Zjednodušeně se dá říci, že to funguje jako semafor. Pokud se v řádku, kam zadáváme adresu internetového bankovnictví, objeví červená, tak stránka není zajištěna. Při zelené barvě můžeme bezpečně pokračovat dál.

Samozřejmostí by mělo být používání kvalitních hesel obsahujících minimálně osm znaků. Skládat by se měly z velkých písmen, malých písmen, čísel.

Nezapomínejme, že na dovolené ztráta tabletu, telefonu nebo notebooku nemusí znamenat jen ztrátu zařízení, ale i získání přístupů ke vaším účtem v bance.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *