Nejlepší neobvyklé aktivity v Jižní Africe

Jižní Afrika je známá zejména kvůli potápění se se žraloky (v kleci), Stolové hoře nebo zážitky ze Safari, ale v nabídce má toho ještě mnohem víc.

Jižní Afrika: 1 | Skákání z útesu v Crystal Pools

Skákání z útesu v Crystal Pools

Převzali jsme docela dobrý článek od dobrodruha žijícího v Kapském městě, kde se podělil o některé úžasné a adrenalinové aktivity, které se zde dají zažít. Pojďme se tedy podívat, co neobvyklé můžete v okolí Kapského města zažít.

Máte rádi adrenalin? Pokud vám nestačí stát divokým šelmám tváří tvář během Safari, tak pak byste měli určitě vyzkoušet skákání z útesu.

Crystal Pools jsou jedna z nejkrásnějších přírodních rezervací v Jižní Africe, autem jen 40 minut od Kapského města. Nachází se v komplexu Boland Mountains, který je dědictvím UNESCO.

Stojí tedy Crystal Pools za to? Určitě ano! Sami jsme se tedy rozhodli, že si tuto expedici vyzkoušíme. Ozbrojení pohorkami, ručníkem a oblečením jsme se tedy vydali směrem k horám na den plný adrenalinových zážitků. Cesta byla nádherná, zejména kvůli modrému Pacifiku, který se třpytil pod sluncem po naší levé ruce.

„TIP: Mějte oči stále otevřené a kamery připravené – pokud budete mít štěstí, tak můžete spatřit i pár velryb“. Jižní Afrika vám přinese bohaté zážitky.

Cesta na Crystal Pools

K prvnímu „bazénu“ v Crystal Pools vám to zabere méně než 45 minut a dalších 15 minut k druhému. Cesta k prvnímu bazénu je relativně jednoduchá jako pro začátečníky, tak i pro starší osoby.

Těžší to je už ale s cestou ke druhému a třetímu, protože musíte vylézt na skálu pokud chcete najít vhodné místo na skok.

Skákání z Crystal Pools

Nejvyšší útes, ze kterého se dá skákat při prvním bazénu je vysoký přibližně 15 metrů. Tím, že je první a snadno dostupný, zde je i více lidí, čili buď se přizpůsobíte davu nebo přejdete k dalším bazénům. Druhý bazén je méně zalidněný, neboť je náročnější a nebezpečnější se tam dostat.

Otevírací hodiny v Crystal Pools

Crystal Pools jsou uzavřeny během zimy a otevřené od 1. Listopadu do 31. Dubna. Brány jsou otevřeny od 7:30 ráno do 16:00.

2 | Poznejte kanálový systém v Kapském městě

kanálový systém v Kapském městě

Toto je pravděpodobně jedna z nejzábavnějších a nejneobvyklejších věcí, které můžete v Kapském městě zažít. Tato procházka není populární ani mezi turisty, ani mezi místními.

Kanál v Kapském městě

Vstup do kanálu

Jelikož jsme se rozhodli, že na toto dobrodružství se vydáme bez průvodce (pro větší bezpečí však určitě doporučujeme průvodce), museli jsme se ptát na cestu do vstupu do tunelu, který se nachází na ulici Buitenkat.

Mapa kanálu v Kapském městě

V tunelech teče čerstvá voda z Table Mountain a pár zbytků vody z ulic, která vylévá do moře.

Našim plánem bylo projít doslova křížem přes město, až ke konci tunelu, a přitom jsme ani nevěděli jak se tam dostat, což je ale dobrodružství bez trochu záhadnosti ?!

Co očekávat?

Tunel při vstupu je kulatý, přibližně 1,5 metru vysoký, takže jsme museli kráčet se ohnutá zády a roztaženýma nohama abychom nešlapalo do slabého stékajícího proudu vody. Jak jsme se dostávali stále hlouběji a hlouběji do města (doslova), tak je pozorovatelné jako se postupně mění architektura tunelu.

V jednom místě tunel přestával být kulatý, začal mít tvar oválu a postavený ze starých kamenů. Usoudili jsme, že se nacházíme pod Castle of Good Hope (jedna z nejpopulárnějších atrakcí v Kapském městě). Pokračovali jsme dál, dokud jsme nepřišli do místa, kde se tunel děli. do tří možných cest. V tom momentě jsme neměli ani tušení kde jsme.

Po (ne až tak) pečlivě rozhodování jsme se rozhodli, že se vybereme třetím tunelem vpravo, v přesvědčení, že by nás mohl navést ke moři. Voda začala být hlubší a tmavší, a několik ryb nám začalo plavat pod nohama, to pro nás znamenalo, že jsme si vybrali správně a směřujeme k moři.

kanál v Kapském městě

Při cestě zpět, jsme se po spokojené zkušenosti dostali ven nejbližším otvorem nahoru. Pokud vás během této cesty projde nadšení, leckdy můžete vylézt zpět na povrch nejbližším otvorem (během cesty je najdete hned několik).

3 | Mačkání se v jeskyních Kalk Bay

Jižní Afrika nabízí mnoho jeskyní. Kalk Bay jsou méně známé než jeskyně Boomslang, ale mnohem nebezpečnější.

Jeskyně v Kalk Bay

Jeskyně v Kalk Bay skládají ze dvou jeskyní (Ronan ‚s Well a Robin Hood), které jsou mezi sebou spojeny tunelem „The Narrows“. Podle tabulí se dá dostat ik jednodušším jeskyním pro začátečníky.

The Narrows

Během našich příprav na tuto cestu jsme potkali ženu, která byla už zkušená jeskyňářka. Byla to ona, která se poprvé zmínila o této jeskyni a řekla nám abychom pokračovali stále rovně a nemůžeme The Narrows utratit. Přibližný čas strávený v jeskyni je 3 hodiny.

Řídili jsme se podle jejího instrukcí, přibližně 2 hodiny jsme se prodírali některými velmi úzkými štěrbinami. V některých místech jsme se museli doslova zkroutit do té doby nemožných poloh abychom se dostali dál.

Ztraceni v Kalk Bay

Jak jsme pokračovali hlouběji a hlouběji, stěny byly stále užší. Při každé nové štěrbině jsme byli v očekávání, že právě tato bude ta poslední, stále se nám v hlavě nořila otázka „Ztratili jsme se?“.

V jednom okamžiku jsem nevěděl pohnout hlavou ani nadzvednout hruď ve snaze se nadechnout. Jeskyně rozhodla za nás. Museli jsme uznat, že jsme ztraceni, přičemž se nám míjela voda a nemohli jsme pokračovat dál. Byl čas jít zpátky.

O dvě a půl hodiny namáhání se později jsme před námi spatřili oranžovou záři. Unavení a ubití jsme se konečně dostali na povrch kde se to oproti jeskyni mihalo barvami a po cestě dolů horou jsme se dostali domů.

O pár měsíců později jsme se do jeskyně vrátili (tentokrát i se ženou, která nám jeskyni připomněla) a tuto expedici jsme dokončili.

Jižní Afrika: 4 | Kempování na Dappla se Gat

Pláž Kogel Bay

Dapat se Gat západ slunce

Nejen, že můžete mít pláž pro sebe, ale můžete být svědkem nádherného západu slunce. Jižní Afrika vás okouzlí.

Plankton na Dappla se Gat

Když už bude po západu slunce, projděte se po pláži a pod vašima nohama a ve vodě můžete spatřit zářící fosfor, který se rozsvítí na zářivou modrou, vždy když je nějakým způsobem rozrušený.

Je to opravdu nezapomenutelný zážitek, zvláště pokud se rozhodnete na chvíli namočit (nedoporučujeme být zde dlouho, protože nechceme rušit noční klid obyvatelům moře) a záříte pak celý i vy. Vždy když se ve vodě pohnete, tak se voda rozsvítí do nádherné modré, opravdu úžasný jev.

Nachází se ve False Bay, pod horami Hottentots Holland. Je dále od města, čili je to perfektní místo na relax. Tato pláž je však známá i u surfařů, protože jsou zde úžasné vlny.

Doporučujeme

⦁  Jeďte během léta, protože bouře během zimy odvanou většinu písku z pláže.

⦁  Místo na spaní si na pláži najděte co nejvyšší.

⦁  Vzít si sáček na smetí, u pláže nejsou odpadkové koše.

⦁  Připravit si baterku.

Nedoporučujeme

⦁  Neplavte moc daleko od břehu, ve vodě mohou být různé proudy a je zde velká šance, že potkáte žraloka.

⦁  Nenechávejte si cennosti v autě, vždy si je vezměte s sebou na pláž.

⦁  Nekrmte paviány, čím více je budete krmit, tím více budou od vás chtít a budete riskovat, že vás okradou.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *