Kostarika: země vulkánů, kávy a ráj pro surfaře

„Product of Costa Rica“, je většinou napsáno na štítku, který se houpe na chutném tučném ananasu, který kupujeme v jednom nejmenovaném supermarketu nedaleko našeho domu. Až donedávna to byl náš jediný, a proto nejsilnější zážitek, ze setkání s Kostarickou přírodou. Nastal čas změnit to a objevit kouzlo této nespoutané a nádherně bezstarostné země.

Kostariko, už letíme!

Po namáhavém letu ze starého kontinentu do Velkého amerického jablka nás čekala už jen poslední část cesty. (Ano, přesně tak, na Kostariku jsme letěli přes New York, což je jak škrábat se pravou rukou za levým uchem, ale protože jsme „museli“ vidět Kostariku v době Vánoc, nic jiného nám nezbývalo. Vy si prosím zvolte rozumnější spojení, což je prakticky skoro každé 🙂 Necelých 5 hodin letu nás dělilo od toho, abychom mohli zapomenout na nevyzpytatelné české počasí a vychutnat si pestré barvy Kostariky. Takový byl plán. Přestože jsme po příletu čekali „facku“ horkého vzduchu, jak to již v tropických destinacích bývá zvykem, žádná nepřišla. Hlavní město San José totiž leží v nadmořské výšce 1 161 m. Je obklopeno horami a chladnější teploty se zde udržují během celého roku.

Tady si můžete vybrat last minute zájezdy do Kostariky

Kostarika

„Pura vida!“ Poděkování, pozdrav i životní styl

Rychlokurz „kostaričtiny“ (rozuměj specifické kostarické španělštiny): „Eso eso, Compadre! Pura vida! „Tyto typicky kostarické slova se na vás budou sypat ze všech stran, proto si je pamatujte. Výborně vystihují mentalitu místních obyvatel a životní styl Kostariky. „Compadre“, v překladu „kamarád“, je oslovení, které Kostaričané aplikují na každého po necelých pěti minutách známosti. Toto familiární chování působí opravdu upřímně a uvolněně. Člověk si na něj snadno zvykne.

„Pura vida“, tedy „čistý život“, nemá v žádné španělsky mluvící zemi takový význam, jako právě zde. „Pura vida“ je totiž univerzální odpovědí téměř na všechno. Touto větou můžete nahradit pozdrav, poděkování, vyjádřit souhlas nebo jakékoliv jiné, samozřejmě pozitivní, emoce. Jednoduše alfa i omega komunikace na Kostarice.

Kostarika: divočina v každém směru

To, čeho by si měl být každý cestovatel-dobrodruh vědomi, je fakt, že Kostarika je opravdu pěkná divočina. A to nejen v pralese, ale i mimo něj. Místní silnice z vás, na určitých úsecích, téměř vytřese vaši cestovatelskou duši a projít po mostě označeném tabulkou „jen na vlastní riziko“ je někdy pořádný adrenalin. Nemluvě o tom, jaké překvapení může na vás číhat v přírodě. Hovoříme z vlastní zkušenosti. Během návštěvy krásného střediska Puerto Viejo na pobřeží Karibského moře jsme se zúčastnili malého výletu džunglí. Paulo, náš „domácí“ nás pozval na malý výlet k vodopádu, který se ukrýval v pralese. Cestou zpět jsme měli před naší skupinou náskok a čekala nás už jen poslední (pra) lesní stezka. Na jejim konci se však najednou objevil více než dvoumetrový tmavý had, kterému jsme očividně zkřížili cestu. Plaz s průměrem více než deset centimetrů se napřímil a my jsme si s hrůzou uvědomovali, že se jeho hlava podobá jedovaté Kobře. Naštěstí se rozhodl, že nás obejde, ale jak se klouzal strmým srázem dolů, spadl našemu vystrašeného kamarádovi rovnou pod nohy. Zkroucený připomínal velkou pneumatiku. Rychle se rozmotal a nabral svůj ztracený směr. Paulovi jsme později třaslavým hlasem popsali náš zážitek i toho děsivého tvora. Vysvětlil nám, že jsme pravděpodobně měli co do činění s hadem, který není jedovatý, ale díky svým rozměrům však může vážně zranit člověka i větší zvíře. Útočí ocasem a když je vylekaný, rozprostře hlavu přesně jako obávaná kobra.

Jaké z toho plyne ponaučení? Pokud nestojíte o podobné zážitky z divočiny, nádhernou kostarickou přírodu obdivujte vždy v doprovodu místního průvodce, vyhnete se tak opravdu velkým problémem a kromě toho vás o ní hodně naučí. Nebojte se, nezkazí vám to zážitek z pozorování krokodýlů, zda želv kladoucích vejce.

Kostarika

Co je třeba vidět (a vědět)

Ok, dost bylo strašení z pavouků, hadů, krokodýlů a údržby místních komunikací. Kostarika je opravdu nádherná země! Kromě neskutečně rozmanité a nedotčené přírody sem turisty lákají i přírodní prameny a sopky. Na světě je k dnešnímu dni asi 600 aktivních sopek. Z toho 7 najdete právě na Kostarice! Kromě toho se zde nachází dalších 60, které jsou vyhaslé nebo spící. Slušná bilance na takovou malou zemi, ale ne?

Kostarika je také rájem surfařů, kteří milují především střediska na pobřeží Tichého oceánu. Mimochodem, pláže s bílým pískem byste zde hledali marně právě díky zmíněným vulkánem. No i tak jsou jedny z nejúžasnějších na světě.

Tady si můžete vybrat last minute zájezdy do Kostariky

Kostarická káva je světoznámá. Příjmy z jejího prodeje dodnes tvoří více než čtvrtinu výnosů ze zahraničního obchodu země. Není se co divit, protože počet kávovníkových keřů výrazně převyšuje počet obyvatel. Na 4,5 milionu obyvatel připadá až 400 milionů keřů kávovníku. Zajímavostí je, že na Kostarice se pěstuje výhradně káva s označením arabika. Pěstování robusty je zde dokonce výslovně zakázáno! Kostarická káva je pěstována v nadmořské výšce více než 1 500m, má správnou kyselost, kořeněné aroma a lahodnou chuť. Sbírá se ručně a její pěstování je velmi ekologické, bez použití chemických postřiků a hnojiv. Nekvalitní kostarická káva prakticky neexistuje!

Země je také známá produkcí banánů, ananasů a velkého procenta pravých nizozemských květin. Ano, přesně tak, malé nizozemské skvosty vyrůstají právě na Kostarice odkud je převážejí do Evropy, kde dostanou nálepku „nizozemské květiny“.

Co dodat, milí cestovatelé-dobrodruzi? Snad ještě jídelní tečka na závěr: jídlo je na Kostarice skutečně fantastické. Pokud milujete tuny ovoce, kokosu, ryb, mořských plodů a rýže s červenou fazolemi, budete se oblizovat. My jsme se dokonce neštítili jíst ani v domácích restauracích (mnozí vaří přímo ve svém domě a terasu využívají na servírování pro hosty) a žádné trávicí potíže jsme během celého pobytu nezaznamenali. Takže přátelé, hurá objevovat Kostariku! Pura vida!

Kostarika

PS: Počkejte až uvidíte jejich peníze! Hýří barvami a místo politiků či osobností historie jsou na nich zvířata! A dokonce jsou vodovzdorné, pokud byste si je při vodních sportech zapomněli v kapse! No není to úžasné !? 🙂

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *