Chorvatsko a dovolená v Zadaru

Zadar je velmi moderní severodalmatská metropole se širokou nabídkou služeb, skvělým koupáním a cennými historickými památkami. Procházka po antickém fóru nebo legendární Kalalarze vás zde doslova nadchne. Zadar je živým srdcem severní Dalmácie. Rozkládá se na pevnině a i malém poloostůvku. Pobřeží obklopuje mnoho menších i větších ostrovů, jako Pašman, Dugi Otok či Ugljan. V příjemné dojezdové vzdálenosti je Národní chráněný park Paklenica a Kornati.

Zadarský přístav a památky v Zadaru

Zadar je správní centrum Zadarské župy, univerzitní město i významný dopravní uzel, kde se nachází lodní přístav a trajektový přístav Gaženica, krásné jachtařské mariny, železniční a autobusová stanice i letiště Zemunik. Město leží při Jadranské magistrále, pouhých 20 km od dálnice. Žije zde 75 000 obyvatel. Je zde příjemné podnebí s bohatou vegetací a zemědělstvím. V zimě do Zadaru proudí chladný vzduch z vnitrozemí. Určitě ochutnejte zde vyráběný slavný likér Maraschino. Mezi památky v Zadaru patří kostel sv. Donáta, katedrála sv. Anastázie, antické fórum i spoustu dalších převážně románských a renesančních staveb. Historickému centru dominuje ulice Kalelarga, společenský život vládne především v přístavišti Foša a v pevnosti Arsenal. Navštívit můžete i zdejší muzea.

Město Zadar

V roce 2016 Zadar obdržel prestižní titul European Best Destination. Jsou zde i novodobé technické atrakcemi jako Mořské varhany neboli Morské orgule a Pozdrav Slunci neboli Pozdrav Suncu. Mořské varhany vydávají specifické zvuky a Pozdrav Slunci k tomu vytváří soubor vizuálních efektů. Ubytování v Zadaru najdete především v městských částech Borik neboli Puntamika a Kolovare. Borik na severním předměstí má spíše téměř lázeňský charakter, promenády, zeleň a z města sem pohodlně dojedete MHD. Hotely a další ubytování se soustřeďuje v Boriku, kde najdete i kemp. Letovisko Kolovare na jižním okraji města zase nabízí mnoho sportovních možností a zábavy. Ubytování je zde v hotelech, je zde i hostel, nebo blízký kemp Punta Bajlo na mysu Arbanasi.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *