Austrálie

podnebí: Canberra, spolu s Tasmánií, patří k nejchladnějším částem Austrálie. V zimě (červenec, srpen) klesají v noci teploty pod
0 ° C, v létě (leden, únor) bývají vysoké teploty, kolem 33 – 37 ° C. Na pobřeží je přímořské podnebí. na sever
od Obratník Kozoroha je subtropické až tropické počasí, s obdobím dešťů od listopadu do dubna. V centrální
části Austrálie převažuje polosuché až suché kontinentální klima. Při časté změně tlaků mají citlivější lidé
problémy bolestmi hlavy. Klima je náročná i pro lidi se srdečními vadami a chorobami. Alergici mohou mít
problémy s obrovským množstvím pro nás neznámých pylů.

Název země: Australský svaz
Hlavní město: Canberra
rozloha: 7 617 930 km 2
Počet obyvatel: 22 676 517 (2011)
Státní zřízení: konstituční monarchie federativního typu
Geografická poloha: jihozápadní Oceánie
měna: australský dolar ( AUD )
jazyky: anglický
Správní členění: 6 spolkových států
Narodnost. složení: Australané anglicko-irského původu, jiní Evropané, Číňané, Indové, Japonci a Aboriginal
Náboženství: katolické, anglikánské

O zemi

Dějiny:

Kontinent osídlovali paleolitické lovci z jihovýchodní Asie, přicházející přes Novou Guineu, asi před 35 000 lety. První Evropané, kteří zkoumali pobřeží severní Austrálie, byli Nizozemci (1606). V roce 1770 na východním pobřeží kontinentu přistál James Cook a prohlásil ho za Anglické území. Původně byl kontinent nazvaný Nové Holandsko, až od 19. století se začalo používat pojmenování Austrálie (tz Jižní zem). V r. 1788 byla nedaleko dnešního Sydney založena trestanecká kolonie jako první stála evropská osada; do poloviny 19. stol. byla kolonizována většina Austrálie. V letech 1900 – 1901 bylo šest dosud samostatných kolonií (Nový Jižní Wales, Queensland, Jižní Austrálie, Victoria, Západní Austrálie a Tasmánie) spojených do federace (Australský svaz). V roce 1911 bylo připojeno Severní teritorium (dosud nemá statut svazového státu). Austrálie se po boku Velké Británie účastnila první i druhé světové války a získala v Tichomoří množství mandátních území (Papua-Nová Guinea a další.) Od roku 1931 je Austrálie samostatná, zachovala si však členství v Commonwealthu. Hlavou státu je britská královna, kterou zastupuje generální guvernér.

Bezpečnost. rizika:

Austrálie se považuje za relativně bezpečnou zemi. Ani v jednom ze států Austrálie není omezeno cestování. Kriminalita však neustále narůstá a největší je ve velkých městech.

Zdraví:

Soukromé zařízení poskytují lepší servis, avšak kvalita ošetření je stejná jako ve veřejných nemocnicích. Bez místní zdravotní karty pojištění, dokonce iv případě placení v hotovosti, je hospitalizace problematická. Zubní ošetření je možné pouze soukromé. Je kvalitní a platí se v hotovosti. Očkování se při vstupu na území Austrálie a Nového Zélandu nevyžaduje, nicméně je třeba počítat s případným nakažením nebezpečnými druhy chřipky, výskytem žloutenky a alergickými reakcemi na štípnutí hmyzem. Zvláště nebezpečné je pokousání jedovatými pavouky a hady, které v případě, kdy se zraněnému nepodá sérum, může vést k úmrtí. V nekontrolovaných částech pobřeží hrozí napadení žraloky a jedovatými medúzami (želé fish).

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *