Antarktida

Název země: Antarktida

Nejjižnější kontinent plný extrémů. Nejchladnější a nejsušší světadíl na Zemi, s nejvyšší průměrnou nadmořskou výškou (2000 m nm).
Antarktida je poslední nedotčenou divočinou na planetě. Její gigantické ledovce, obrovské pohoří a prázdnota polárních plání jsou těžko představitelné. Antarktida nabízí zážitky podobné návštěvě jiné planety.

rozloha: 14 000 000 km 2
Počet obyvatel: stálí obyvatelé nejsou, počet sezónních od 1000 do 4000
Státní zřízení: kontinent
Geografická poloha: jižní pól
Časové pásmo: na Antarktidě neplatí
podnebí: Antarktida je synonymem chladu. V mimořádně mrazivých dnů teploty ve vnitrozemí klesají na -70 ° C, během nejteplejších vystoupí na -35 ° C. U pobřeží jsou teploty přijatelnější: od -15 ° C do -32 ° C v zimě, létě od 5 ° C do -5 ° C. Nejteplejší oblastí je Antarktický poloostrov. Vnitrozemí je nejsušší pouští na Zemi, když extrémní teploty zmrazují vodu přímo ze vzduchu. Na tomto území spadne za rok méně než 5 cm srážek. Antarktické větry jsou nejsilnějšími na planetě: katabatické větry dosahují rychlosti okolo 320km / h. Větry na studené náhorní plošině jsou překvapivě slabé. Antartické sněhové bouře jsou nesmírně nebezpečné a vyskytují se často.
města: na Antarktidě nejsou, pobřežní polární stanice:
McMurdo a Palmer (patřící USA); Arctowski (patřící Polsku); St. Kliment Ohridski na ostrově Livingston (patřící Bulharsku); Port Lockroy (patřící Velké Británii); Baia Terranova (patřící Itálii); Mawson, Davis, Casey (patřící Austrálii)
měna: na polárních stanicích platí měny domovských zemí
jazyky: na polárních stanicích se hovoří jazyky domovských zemí
Správní členění: neexistuje, částečné územní nároky mají: Argentina, Austrálie, Chile, Francie, Nový Zéland, Norsko a Velká Británie. Územní práva mají také USA a Rusko. Kontinent spadá po správu antarktické dohody uzavřené v roce 1961.
Narodnost. složení: podle jednotlivých polárních stanic

O zemi

Bezpečnostní rizika: v Antarktidě neexistuje žádná záchranná služba. Expedice se musí připravit na na jakákoli rizika. Není zde žádná formální vláda, na územích patřících jednotlivým zemím platí jejich zákony. Naštěstí v Antarktidě neexistuje kriminalita.
Zdravotní péče: Přírodní podmínky jsou zde extrémně. Největším zdravotním rizikem je chlad. Doporučuje se věnovat dostatečnou pozornost kvalitnímu oblečení. Lepší je obléci si několik tenčích vrstev. Jednoduchá nepromokavá a neprefúkateľná větrovka je lepší než jeden tlustý kabát. Doporučuje se vzít si kvalitní lyžařské rukavice, vysoké nepromokavé boty, sluneční brýle s UV filtrem a ochranné krémy. Z materiálů se doporučují moderní syntetické materiály jsou lepší a lehčí než vlna nebo bavlna.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *